پایگاه تخصصی اتاق مدیریت ارتباط با مشتری - اولین و بزرگترین مرجع CRM در کشور
اخبار داغ:
 • تقویم آموزشی سال 1397 در سایت قرارگرفت
 • نمایندگی های CRMROOM در اهواز، بندعباس و یزد در سال جدید آماده ارائه خدمات هستند.
 • دفتر نمایندگی CRMROOM در شیراز بزودی افتتاح می شود
 • دفتر نمایندگی CRMROOM در قم بزودی افتتاح می شود

آقای توماس اسمیل Thomas Smale در مقاله‌ای که در وب‌سایت Entrepreneur منتشر شده است، پنج روند را به عنوان روندهایی که جهت رشد کسب‌و‌کار و تجارت الکترونیک در سال ۲۰۱۶، باید مدنظر داشت را چنین معرفی می‌کند:

۱- بهبود تجربه خرید با دستگاه‌های همراه mobile shopping experiences


تجارت همراه (mobile commerce) به طور مداوم در حال رشد است. در گذشته، چالش‌های بسیاری برای خرید از طریق گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها وجود داشت که بسیاری از آن‌ها مرتفع شده‌اند.

برای مثال، فرایندهای دشوار و طولانی پرداخت، محدود به عناصر اصلی و کوتاه‌تر و ساده‌تر شده‌اند. بنابراین، در صورتی که خریدار شما نتواند با کمترین تعداد کلیک ممکن به خواسته خود برسد، خریداران کمتری جذب شما خواهند شد.

مسأله مهم دیگر، پشتیبانی آنلاین در قالب گفتگو با مشتریان است؛ ارتباط سریع با مشتریان و راهنمایی آن‌ها در انتخاب و خرید، عاملی مؤثر در وفاداری آن‌ها به فروشگاه شما در بلندمدت خواهد بود.

 

۲- شخصی سازی بر اساس شرایط و ترجیحات مشتری

امروزه، شخصی‌سازی کسب‌و‌کار برای خرید مشتریان و بر مبنای داده‌ها تبدیل به یک هنجار شده است. هرچند بسیاری از خریداران، از پیشنهاد‌های شخصی‌سازی شده کالاها استقبال می‌کنند، بسیاری نیز از این که تبلیغات محصولی که فقط یک بار آن را در آمازون مشاهده کرده‌اند، هفته‌ها و ماه‌ها در سایت‌هایی مثل فیسبوک تعقیبشان می‌کند، رنجیده خاطر می‌شوند.

 

تبلیغات بر پایه روش‌های Retargeting شاید موثر و مرتبط باشند، اما شرایط محیطی و همچنین ترجیحات مشتری را در نظر نمی‌گیرند. برای مثال، پیشنهاد یک سفر با مبدائی متفاوت از شهر محل سکونت فعلی مشتری و یا در زمان نامناسب از نظر وی، فقط برای او آزاردهنده خواهد بود.

با توجه به آنچه گفته شد، Personalization جای خود را به Contextual Shopping خواهد داد؛ که اصطکاک کمتری با مشتری ایجاد می‌کند و محتوای مناسب را در زمان مناسب برای هر مشتری نمایش می‌دهد.

 

۳- تجزیه و تحلیل درلحظه و بی‌درنگ (real-time) Real-time analytics

اطلاعات و داده‌ها منبع ارزشمندی است که به شما کمک می‌کند که بفهمید وضعیت عملکرد کسب‌و‌کار شما چگونه است.

متاسفانه با روش‌های سنتی تجزیه و تحلیل، شناسایی روندهای فرایندی زمان‌بر بود و این روش‌ها همه چیز را کند می‌کردند؛ چرا که شما نمی‌توانستید سریعاً و قبل از خروج مشتری از سایت مشکل را حل کنید و ممکن بود که این خروج، همیشگی و بدون بازگشت باشد.

بنابراین، تجزیه و تحلیل real-time، می‌تواند بازی را عوض کند. زمانی که شما بر رفتار مشتری و خریدار نظارت داشته باشید، حین خرید متوجه مشکلات فرایند فروش خواهید شد. مساله می‌تواند مشکل داشتن با پرداخت و یا کد کوپن باشد، که می‌تواند باعث از دست رفتن حجم زیادی از فروش بشود. اما زمانی که شما بتوانید مشکلات و مسائل را در لحظه حل کنید و قبل از ترک سبد خرید و سایت با مشتری تعامل کنید، نرخ تبدیل شما به طور چشم‌گیری افزایش خواهد یافت.

 

۴- بازاریابی ویدیویی Video marketing

ارائه توصیف دقیق و بهینه محصول و استفاده از تصاویر با کیفیت بالا، در فضای کسب و کار امروز، صرفا پیش‌نیاز باقی ماندن در رقابت هستند و مزیت رقابتی به شمار نمی‌آیند. اکنون، بسیاری از شرکت‌ها برای ایجاد اعتماد در میان مشتریان بالقوه آینده‌شان، سراغ مهم‌ترین ابزار دستیابی به این هدف یعنی ویدیوها رفته‌اند.

ویدیوهای آموزنده و سرگرم‌کننده که داستانی جذاب و گیرا را روایت می‌کنند، تنها یک نقطه شروع هستند. امروزه، ویدیوهای پشت صحنه تولید، چرخش ۳۶۰ درجه محصول و ویدیوهای زنده (مثل کمپین‌های بازاریابی بر مبنای سرویس Periscope) به عنوان استراتژی‌های حیاتی مطرح شده‌اند.

 

ویدیوها می‌توانند SEO سایت شما را ارتقا دهند، نرخ تبدیل را افزایش دهند، قابلیت به اشتراک گذاری محتوای شما را تقویت کنند و در زمان کمتر، اطلاعات بیشتری به خریداران بدهند.

اکنون امکانات و گزینه‌های بیشتری نسبت به گذشته برای حضور در میان مخاطبین وجود دارد. بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیک، حضوری قدرتمند در YouTube دارند، در حالی که سایرین به تازگی از برنامه‌هایی نظیر Instagram و Vine برای جلب نظر مشتریان بالقوه‌شان در آینده، استفاده می-کنند.

 

۵- همکاری اجتماعی در طراحی خدمت و محصول Social collaboration

امروزه در فضای تجارت الکترونیک، همکاری اجتماعی در حال افزایش است. هدف، داشتن محصولاتی است که مشتریان می‌خواهند؛ یعنی این امکان به مشتری داده شود که محصولات سفارشی سازی شده را دریافت کند، دقیقاً مثل کاری که بازار اینترنتی Esty انجام می‌دهد.

 

همکاری اجتماعی، فقط داشتن یک سایت با طراحی آماده و امکان پیاده‌سازی تمپلیت‌ها توسط کاربران نیست. مشتریان آینده، خواهان طراحی محصول آن‌گونه که خودشان می‌خواهند، هستند. این مهم، سبب می‌شود که مشتریان، خود را بخشی از فرایند ایجاد محصول بدانند و بتوانند محصولی را که واقعا خواهانش هستند، دریافت کنند.

 

پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۶، همکاری در ایجاد محصول، بیش از پیش و به‌خصوص در بخش‌های پوشاک و اکسسوری تجارت الکترونیک، مشاهده شود.


منبع : آی مارکتور


ادامه مطلب

اخبار ويژه

 • 97/10/1 سخنرانی دکتر ناوی در ایرانداک
 • 97/9/29 جشن یلدای crmroom برگزار شد
 • 97/9/26 آغاز همکاری با شرکت شرکت سباسنگ
 • 97/8/25 دور دوم همکاری با ibshop آغاز شد
 • 97/8/3 کارگاه CRM در ایوار برگزار شد
 • 97/7/26 کارگاه آموزشی اتیکت های رفتار تجاری در بیمه دی
 • 97/7/24 آغاز همکاری با شرکت خودروسازی کارمانیا
 • 97/7/18 کارگاه آموزشی CEM در کاشان برگزار شد
 • 97/7/16 آغاز همکاری مشترک با بانک خاورمیانه
 • 97/7/13 دهمین کارگاه تخصصی CEM برگزار شد
 • 97/7/1 آغاز همکاری با بیمه دی
 • 97/6/24 آغاز همکاری مشترک با بانک انصار
 • 97/6/22 کارگاه برندینگ بصری در اینستاگرام برگزار شد
 • 97/5/15 آغاز همکاری با استودیو دیزاین مدام
 • 97/4/20 سمینار دیجیتال مارکتینگ در مرکز آموزش بازرگانی