پایگاه تخصصی اتاق مدیریت ارتباط با مشتری - اولین و بزرگترین مرجع CRM در کشور
اخبار داغ:
 • ثبت نام در کارگاه تخصصی طراحی باشگاه مشتریان مورخ 2 آبان ماه 98 آغاز شد.

یادگیری در مورد بازاریابی آنلاین میتواند یک چالش باشد. درک معنی آنچه برخی مفاهیم بازاریابی بیان میکنند از حروف نامفهوم گرفته تا اصطلاحات با کاربرد اشتباه، و چگونگی اعمال آنها به تجارت شما میتواند سخت باشد.برای کمک به کاهش سردرگمی شما، لیستی از اصطلاحات رایج بازاریابی تهیه شده که اغلب به اشتباه استفاده شده یا اشتباه درک میشوند.


1-      محتوا

من دوست دارم به محتوا به عنوان یک هدیه برای مخاطبان نگاه کنم. این هدیه ممکن است به شکل یک پست وبلاگ، تصویر، توییت، کتاب الکترونیک یا تصویر اطلاعاتی باشد، اما باید برای مخاطبان ارزشمند باشد. همچنین، باید بتواند به شما کمک کند تا نزد افرادی که آن را به اشتراک میگذارند، حس اعتماد و اقتدار ایجاد کند. در مورد بهترین هدیه ‌ای که تابحال دریافت کرده‌اید فکر کنید. به احتمال زیاد، آنچه آن هدیه را ویژه کرده است، احساسی است که شخص هدیه دهنده در مورد شما به خوبی می دانسته است. وقتی شما محتوایی را ایجاد کرده و به اشتراک میگذارید، همیشه مخاطبان خود را در نظر بگیرید و به آنها مفهوم معناداری پیشنهاد دهید. اگر به مشکلی برخوردید، به خاطر داشته باشید که بهترین نوع محتوا، چیزی است که مخاطبان شما به خاطر آن از شما تشکر کنند.

2-      بازاریابی

به بازاریابی به عنوان پلی فکر کنید که شما و فردی که میخواهید رابطه ا‌ی قوی، طولانی و حرفه ‌ای با او ایجاد کنید را به هم متصل میکند. بازاریابی خوب باید با آنچه تجارت یا سازمان شما میتواند برای دیگر افراد انجام دهد، ارتباط برقرار کند. هدف اصلی بازاریابی، به اشتراک گذاری پیام مناسب با افراد مناسب در زمان مناسب به امید ایجاد یک ارتباط مفید دوطرفه است.

3-      بازاریابی محتوا

آیا آماده‌اید تا دو نفر را با هم آشنا کنید؟ بازاریابی محتوا، به مردم چیزی ارزشمند و مرتبط ارائه می‌دهد تا آنها را به تجارت شما متصل کرده و یک رابطه‌ قوی بسازد.

4-      کمپین بازاریابی

اگر بازاریابی، فلسفه‌ای فراگیری است که شما با آن کار میکنید، یک کمپین، عملیات بازاریابی است. یک فعالیت بازاریابی یک تلاش برنامه‌ریزی شده و متمرکز است تا مردم را به تجارت یا سازمان شما جذب کند. فعالیتها شکلهای مختلفی به خود میگیرند. در اینجا برخی از مؤثرترین اشکال‌ آن آمده است:

کمپین بازاریابی ایمیل: ایمیل یکی از راههای مستقیم برای رسیدن به مخاطبان است، زیرا به محلی ارسال میکنید که اکثر مردم هر روزه به آن سر میزنند- صندوق ورودی‌ آنها. این روش با استفاده از یک الگوی حرفه‌ای ایمیل، افزودن محتوای جذاب و ارائه‌ کمپین واضح برای خوانندگان، یک راه هوشمندانه برای ایجاد ارتباط است.

ارتقای طرفداران فیسبوک: ارتقای طرفداران فیسبوک، یک مشوق برای ارتباط با شما است. شما میتوانید محتوا را ارتقا دهید، یک پیشنهاد ویژه بدهید یا یک مسابقه بگذارید و مخاطبان شما نمیتوانند در آنها شرکت کنند مگر آنها صفحه‌ فیسبوک شما را لایک کرده و آدرس ایمیل شان را به اشتراک بگذارند.

نظرسنجی: بررسی منظم بازخورد، بهترین راه برای دانستن این است که آیا بازاریابی شما در مسیر درست است و فهمیدن اینکه جا برای پیشرفت در کجا وجود دارد. از مخاطبان خود در مورد آنچه برای آنها مهم است و آنچه مهم نیست سوال کنید و به دقت به آنچه میگویند گوش دهید. انجام تنظیمات بر اساس نظرات آنها، در طولانی مدت نشان دهنده این است که نظرات مخاطبان برای شما مهم است.

معامله‌ محلی: چه کسی یک معامله‌ خوب را دوست ندارد؟ یک پیشنهاد ویژه یا تخفیف دادن به مخاطبان، یک راه خوب برای سخاوتمند نشان دادن خودتان است. اما مراقب باشید- پیشنهاد دادن بدون تفکر درباره آن میتواند نتیجه معکوس دهد و به تجارت و شهرت شما صدمه بزند. برای طراحی و برنامه ریزی زمان بگذارید و مطمئن شوید که میتوانید آنچه را که پیشنهاد میدهید تحویل دهید.

رویداد: شما ممکن است درک نکنید، اما رویدادها یکی از مؤثرترین فعالیتهای بازاریابی است که میتوانید انجام دهید. برای تجارت های کوچک، رویدادها فرصتی را برای جذب کردن مشتریان آفلاین فراهم کرده و افراد جدیدی را به فروشگاه، رستوران یا اداره میآورند. با بازاریابی آنلاین، میتوانید به راحتی رویدادهای خود را از طریق ایمیل و رسانه‌های اجتماعی، جمع‌آوری ثبت‌نام‌های آنلاین و پیگیری برای حفظ روابط تا مدتها پس از پایان یافتن رویداد، ارتقا دهید.

5-      برند

برای اینکه یک فعالیت موفق شود، باید منحصر به فرد باشد. به عبارت دیگر، نیاز دارد تا امضای برند شما را  داشته باشد. نامگذاری تجاری چیزی است که شما را از رقیبان خود جدا میکند. ایجاد یک برند، شناسایی قدرت خود و دادن وعده‌هایی است که میدانید میتوانید تحویل دهید.

6-      مراجعه

یک مراجعه، یک شخص یا سازمانی است که نیاز دارد خود را به خوبی با آنچه تجارت یا سازمان شما پیشنهاد میدهد وفق دهد. یک مراجعه از کانالهای مختلفی اتفاق می افتد، در بازدید از وبسایت شما، مراجعه به فروشگاه شما یا ارتباط با شما در شبکه‌های اجتماعی. شما باید به طور فعال مراجعات را دنبال کنید تا تجارت خود را رشد دهید.

7-      تسخیر مراجعات

از آنجا که کلمه‌ «تسخیر» رعب آور به نظر میرسد، اجازه ندهید شما را بترساند. تسخیر مراجعات این اطمینان را میدهد که شما مردمی را که به تجارت یا سازمان شما علاقمند هستند را نادیده نمیگیرد. مراجعین را به اشتراک‌گذاری اطلاعات تماس شان از طریق فرمی در وبسایت خود تشویق کنید و از یکی از انواع فعالیت‌هایی که اشاره شد برای این کار بهره ببرید. گام بعدی، پرورش مراجعات است.

8-      پرورش مراجعات

اگر بازاریابی پلی بین شما و مخاطبان هدف شما باشد، در مورد پرورش مراجعات فکر کنید چون از تمامی راهها برای جذب مشتریان به سمت خود استفاده کرده‌اید. در شرایط دشوارتر: وقتی یک مراجعه با شما ارتباط برقرار کرد، شما نیاز به بهبود آن ارتباط، با دادن اطلاعات مرتبط و سازگار، به آنها هستید تا احساس راحتی کنند و به شما متعهد شوند.

9-      هم گرایی

در تمام تلاشهای بازاریابی شما، همیشه یکی از بزرگترین اهداف، هم گرایی خواهد بود. هم گرایی وقتی اتفاق میافتد که شخصی عمل مطلوب شما را بر اساس طراحی شما انجام دهد. همگرایی‌ها از چیزهای کوچک مانند وقتی یک مخاطب یک ایمیل را باز میکند یا روی یک لینک کلیک میکند شروع میشود و تا عملیات بزرگتری مثل وقتی که یک مخاطب برای یکی از خدمات شما ثبت‌نام میکند ادامه می یابد. در حالت ایده‌آل، شما میخواهید هر عمل کوچکی یک گام به سوی عمل بزرگتر به دنبال داشته باشد. امیدواریم که این هم گرایی در کاهش ترس از بازاریابی مؤثر باشد.

نویسنده : سید جواد موسوی


ادامه مطلب

اخبار ويژه

 • 97/10/1 سخنرانی دکتر ناوی در ایرانداک
 • 97/9/29 جشن یلدای crmroom برگزار شد
 • 97/9/26 آغاز همکاری با شرکت شرکت سباسنگ
 • 97/8/25 دور دوم همکاری با ibshop آغاز شد
 • 97/8/3 کارگاه CRM در ایوار برگزار شد
 • 97/7/26 کارگاه آموزشی اتیکت های رفتار تجاری در بیمه دی
 • 97/7/24 آغاز همکاری با شرکت خودروسازی کارمانیا
 • 97/7/18 کارگاه آموزشی CEM در کاشان برگزار شد
 • 97/7/16 آغاز همکاری مشترک با بانک خاورمیانه
 • 97/7/13 دهمین کارگاه تخصصی CEM برگزار شد
 • 97/7/1 آغاز همکاری با بیمه دی
 • 97/6/24 آغاز همکاری مشترک با بانک انصار
 • 97/6/22 کارگاه برندینگ بصری در اینستاگرام برگزار شد
 • 97/5/15 آغاز همکاری با استودیو دیزاین مدام
 • 97/4/20 سمینار دیجیتال مارکتینگ در مرکز آموزش بازرگانی