پایگاه تخصصی اتاق مدیریت ارتباط با مشتری - اولین و بزرگترین مرجع CRM در کشور
اخبار داغ:
 • پایان فاز یک پروژه CRM شرکت چاپار
 • تغییر مکان دفتر CRMROOM به مفتح شمالی
 • حضور CRMROOM در نمایشگاه گالفود 2020 دبی
باشگاه مشتریان Customer Club یا باشگاه هواداری در نتیجه جمع شدن حامیان و خریداران یک گروه پشتیبان و درج داده‌ها و مفروضات آنان ایجاد می‌گردد.داده‌ها و مفروضات آنان در یک پایگاه و فایل اطلاعاتی درج می‌گردد که می‌شود این اطلاعات را تدوین و جمع آوری نمود.

باشگاه مشتریان کانونی است به منظور برطرف کردن احتیاجات مخاطبان و خریداران ، نگاه و دید خاص به آنان و نظارت و کنترل خوب و درست در رابطه با مخاطبان و خریداران. برنامه و امکاناتی تازه است که به وسیله شماری از کمپانی‌ها و بنگاه‌ها و سازمان‌های تجاری به کار گرفته می‌شود و مخاطبان کنونی و دوراندیش را با دلایل و مقاصد به خصوصی در جهت ملحق شدن به باشگاه هواداری مجموعه تجاری ترغیب می‌نماید.

تعریف باشگاه مشتریان Customer Club یا باشگاه وفاداری

یک باشگاه هواداری یا باشگاه وفاداری را می‌توان یک باشگاه تماسی و رابطه‌ای وصف نمود که توسط یک شرکت و بنگاه و در جهت برقراری رابطه و پیوند بی‌واسطه و سازمان یافته میان مخاطبان و خریداران و صاحبان تجارت‌ها به وجود می‌آید و به مشتریان مزایا و خدمات فراوانی عرضه می‌دارد. باشگاه هواداری در جهت فراهم سازی احتیاجات و مشتریان و به وجود آمدن امتیاز و سود فراوان‌تر برای نشان و مارک تجاری ایجاد و تشکیل می شود.باشگاه مشتریان

پیوستن و جمع شدن حامیان و خریداران در یک مجموعه اعتبار و احترام آنان را فراوان‌تر و پشتیبانی و صمیمیت و اطمینان آنان به تجارت و کسب و کار مربوطه را هم افزایش می‌دهد. غالباً باشگاه هواداری همگام با اعمال طرح‌ها و فعالیت‌های وفاداری می‌باشد. این باشگاه‌ها یک برنامه و طرح درست و پرفایده و روشمند و مداومی را برای مخاطبان و خریداران خود دارند. یکی از مقاصد باشگاه مشتریان فروش و سود فراوان‌تر و دستیابی به مزایا و بهره‌هایی برای مشتریان و صاحبان کسب و کارهاست.

بعد از گردآوری داده‌ها و مفروضات مخاطبان و خریداران ، باشگاه با تمایلات ، دیدگاه‌ها و تقاضاهای آنان آشنا شده و توسط آن برنامه‌های آتی کسب و کار خود را دنبال و به مطلوبیت می‌رسانند. محصولات ، سرویس‌ها و دیگر کارهای هر گروه و تجارتی با به کارگیری داده‌ها و مفروضاتی که از این قسمت کسب می‌گردد ، قادر است گسترش و پیشرفت نماید و در راستای خشنودی خریداران و حامیان عمل نماید.

اهداف باشگاه مشتریان

اصلی‌ترین قصد و نیت باشگاه هواداری به وجود آمدن رابطه و پیوند دوطرفه با مخاطبان و خریداران و کسب امتیازات و سود متقابل است. خریدهای مکرر خریداران و همچنین خشنودی آنان از گروه تجاری. خشنودی خریداران مشروط به مدیریت ، اقدامات و راندمان گروه تجاری خواهد بود.

از این رو باشگاه هواداری با به کارگیری داده‌ها و مفروضات گردآوری شده قادر است برنامه‌های آتی مجموعه خود را طراحی و از نظرات و پیشنهادات عضوهای باشگاه مشتریان استفاده کرده و فروش و سود مجموعه‌ی تجاری خود را افزایش دهند. این امر سبب خشنودی خریداران ، ایجاد مزایا و خدمات فراوان‌تر برای آنان و فروش و بهره زیادتر برای کسب و کار مربوطه می‌گردد. از مقاصد بااهمیت تشکیل باشگاه هواداری در بنگاه‌ها و تجارت‌ها تحلیل داده‌های اعضا می‌باشد.

با فرصت ایجاد شده در یک باشگاه وفاداری می‌شود از طبقه بندی داده‌های فروش و داده‌های خریداران در راستای یکدیگر استفاده کرد. برای نمونه ، آگاه شوید که یک محصول به خصوص برای چه رده‌ای از خریداران و با چه تعدادی مطلوب‌تر خواهد بود؟ و یا آنکه در چه زمان‌ها و اوقاتی چه صنف و گروهی به منظور خرید از شرکت‌ها  و یا مجتمع‌های تجاری  می‌پردازند. ولو در حالات توسعه یافته‌تر می‌شود با بهره‌گیری از مصاحبه و پرس و جو از دیگر مشخصه‌ها همانند تمایلات و نظرات خریداران آگاهی کسب نمود و با مدد آن به عرضه محصولات و سرویس‌های پرفروش و پرسود اقدام نمود.

مشارکت اختیاری و آگاهانه و به وجود آوردن کمترین شروط و مقررات ثبت نام و پیوستن به باشگاه ، یکی از اصلی‌ترین و با اهمیت‌ترین تدابیر تشکیل باشگاه هواداری می‌باشد. چرا که دارا بودن عضوهای زیاد در باشگاه هواداری به معنای پیروزی و کامیابی باشگاه مشریان نمی‌باشد. علاوه بر این می‌بایست مشتریان عضو شده در این باشگاه‌ها ، کارآ و ساعی و اثربخش و واقف بوده و از بودن در باشگاه هواداری مجموعه رضایت داشته باشند.

انواع باشگاه مشتریان

انواع باشگاه مشتریان یا باشگاه هواداری یا باشگاه وفاداری مجموعاً به دو گروه طبقه بندی می‌گردد:

باشگاه هواداری بسته

باشگاه هواداری باز

در باشگاه هواداری از نوع باز ، در حالی که باشگاه تمرکز مرکزی و کلیدی خویش را بر روی خریداران سابق و پیشین معطوف نموده است ولی با قصد و نیت دعوت و جلب خریداران و مخاطبان تازه ، فرصت عضو شدن خریداران و مخاطبان تازه و دیگر مجموعه‌ها و مارک و نشان‌ها را هم مهیا ساخته است. در این گونه از باشگاه‌ها ، خریداران تازه به مجرد عضو شدن از مزایا و منافع مقدماتی به منظور گرفتن سرویس‌های موجود برخوردار می گردند. ولی خریداران و مخاطبان سابق در جهت گرفتن سرویس و مزایا برتری و تقدم دارند.

باشگاه هواداری بسته عرضه کننده سرویس و مزایا به خریداران سابق خود می‌باشد و خریداران جدید تا وقتی که به خریداران ثابت تغییر نکنند فرصت عضو شدن در باشگاه مربوطه و بهره‌گیری از سرویس‌ها و مزایای باشگاه را ندارند. استراتژی این نوع باشگاه‌ها زوم کردن بر روی خریداران ثابت و همیشگی به منظور عنصر کلیدی سودبخشی مجموعه تجاری می‌باشد.

انواع پاداش یا خدمات در باشگاه مشتریان

انجام تدابیر و استراتژی‌های درست در این زمینه بسیار حائز اهمیت می‌باشد. چرا که مقصود پایانی مخاطبان و خریداران از عضو شدن در باشگاه هواداری استفاده از امتیازات و خدمات و جوایز باشگاه می‌باشد. از این رو جوایز و خدمات باشگاه مشتریان می‌بایست هماهنگ با پروژه مورد نظر باشد و به دست آوردن این جوایز و خدمات نامقدور و مشکل نباشد.

جوایز و خدمات در باشگاه هواداری عبارتند از:customer-club-77655810

مزایا و پاداش‌های سخت و مالی

مزایا و پاداش‌های آسان و غیرمالی

گروه نخست خدمات و جوایز به گونه‌ای صریح برای مجموعه و شرکت امتیازدهنده مخارج پولی دربر خواهد داشت. کاهش قیمت محصولات در خریدهای آتی ، جوایز و مزایای پولی در این دسته جای می‌گیرند.

گروه دوم خدمات و جوایزی می‌باشند که هزینه مالی زیادی برای مجموعه تجاری اعطاکننده نخواهد داشت. احترام به خریداران و مزایا و جوایز معنوی و مدنی در این گروه طبقه بندی می‌شوند.

کارت‌های باشگاه مشتریان وفاداری چیست؟

سازمان‌ها و مجموعه‌های تجاری خریداران خود را در باشگاه وفاداری عضو می‌نمایند و به آنان یک کارت هواداری اعطا می‌کنند. مبلغی از خریدهای خریداران همچون موجودی در این کارت‌ باشگاه مشتریان ذخیره می‌گردد و خریداران قادرند در خریدهای آتی خود ، از این مبلغ موجودی بهره ببرند. همچنین خریداران با هر نوع خرید میزان امتیاز خویش را بالا می‌برند و با اضافه کردن میزان امتیازات از خدمات و پاداش‌های جالب‌تر و متفاوت‌تری بهره‌مند می‌گردند. کارت‌های باشگاه مشتریان یک امتیاز و برتری در مقایسه با دیگر رقبا و یک مارکتینگ برنامه ریزی شده و سیستماتیک تلقی می‌گردد. علاوه بر این موجودی درون کارت‌های وفاداری خریداران را تحریک می‌نماید تا مجدداً از محصولات و سرویس‌های شما بهره بگیرند و به شما مراجعه نمایند.

مشخصات یک باشگاه مشتریان و وفاداری فعال و کارآ و قدرتمند

یک باشگاه مشتریان یا وفاداری حرفه ای تجهیز شده به امکاناتی می‌باشد که شما به سادگی قادرید اثرگذاری آن را در مراتب بازگشت مشتری ، قیمت پرداخت شده توسط خریدار ، تعداد آشناسازی مجموعه تجاری شما با سایر افراد به وسیله خریداران قبلی محصولات شما ، فیدبک‌های نظرات و دیدگاه‌های کمپین‌ها و پیشنهادات گوناگون را در میزان فروش مجموعه ، تماماً تجزیه و تحلیل نمود و برحسب آن مطلوب‌ترین انتخاب‌ها و اقدامات را در زمینه مارکتینگ و تبلیغات در نظر گرفت و اجرا نمود.

یک باشگاه مشتریان پیشرفته و ویژه می‌بایست برخودار از ابزارها و و توانایی‌ها و مشخصات ذیل باشد:

باشگاه مشتریان یا وفاداری می‌بایست اتومات و خودکار و برخودار از ابزارهای پیشرفته باشد.

باشگاه وفادری می‌بایست تغییرپذیر و قابل گسترش باشد.

باشگاه متشریان و وفاداری می‌بایست رپرتاژهای جامع و گسترده‌ای را عرضه نماید.

باشگاه وفاداری می‌بایست بر پایه فیدبک نظرات و دیدگاه‌های خود حامیان و خریداران باشد.

پیشنهادات در باشگاه مشتریان یا وفاداری می‌بایست با برنامه و برحسب رفتار مخاطبان و خریداران آنالیز گردد.

باشگاه هواداری یا باشگاه مشتریان می‌بایست طبق اصول سیستماتیک و ظریفی تشکیل گردد.

ادامه مطلب

اخبار ويژه

 • 98/10/10 آغاز همکاری CRMROOM و صندوق ریاست جمهوری
 • 98/10/08 آغاز همکاری CRMROOM و Enjoy life
 • 98/10/30 آغاز همکاری CRMROOM و تامین سرمایه لوتوس
 • 98/09/30 آغاز همکاری CRMROOM و حمل و نقل زنجیره
 • 98/09/09 آغاز همکاری CRMROOM و کالارسان چاپار
 • 98/08/02 بیستمین کارگاه باشگاه مشتریان برگزار شد
 • 98/07/01 آغاز همکاری CRMROOM و کانون ایران زمین
 • 98/06/20 پانزدهمین کارگاه CEM برگزار شد
 • 98/06/14 چهلمین کارگاه عمومی CRM برگزارشد
 • 98/06/10 کارگاه گیمیفیکیشن در بانک سامان اجرا شد
 • 98/06/05 آغاز همکاری CRMROOM و بانک مسکن
 • 98/06/01 آغاز همکاری CRMROOM و کارگزاری سهم آشنا
 • 98/05/28 آغاز همکاری CRMROOM و گروه مپنا
 • 98/05/09 رونمایی از نقشه راه CRM در بیمه دی
 • 98/05/03 آغاز فاز دوم CRM در بازرگانی اسپیتامن