پایگاه تخصصی اتاق مدیریت ارتباط با مشتری - اولین و بزرگترین مرجع CRM در کشور
اخبار داغ:
 • تقویم آموزشی سال 1397 در سایت قرارگرفت
 • نمایندگی های CRMROOM در اهواز، بندعباس و یزد در سال جدید آماده ارائه خدمات هستند.
 • دفتر نمایندگی CRMROOM در شیراز بزودی افتتاح می شود
 • دفتر نمایندگی CRMROOM در قم بزودی افتتاح می شود

زمانی که از لزوم برنامه ریزی و اجرای برنامه های وفاداری حرف به میان می آید، شاید این سوال در ذهن شما شکل بگیرد، که چرا باید چنین برنامه ای را اجرا کنید؟ در پاسخ به این سوال، 7 مزیت عمده بازاریابی وفاداری را شرح خواهیم داد که فقط و فقط حاصل اجرای یک برنامه صحیح و خلاقانه وفاداری مشتریان است.


1-  مشتریان خوب شما را نگه می دارند.

با توجه به رکود اخیر در اقتصاد ایران و جهان، شرکتی که اکنون ادعا دارد 70 % از مشتریان خود را به خوبی حفظ کرده است، باید مطمئن باشد طی 5 سال آینده، بیش از دو سوم آنها را از دست خواهد داد! این مساله در خصوص شرکت های دیگر با نرخ بازگشت بالاتر مشتری ( مثلاً 90%) نیز صادق است. اکنون تنها اجرای یک برنامه وفاداری خوب و خلاقانه است که مشتری را به سمت خرید می کشاند و او را وادار به برقراری ارتباط ماندگار با کسب و کار می کند.. شما با دادن امتیازات بیشتر و بهتر به مشتریان خود، آنها را برای خود حفظ می کنید. تنها از این طریق است که شما نیازهای مشتری خود را می شناسید، آن را برآورده می سازید و فروشتان را بیشتر خواهید کرد. این یک بازی برد- برد است.

2-  مشتریان جدید را به سمت شما می کشاند.

با وجود اینکه جذب مشتری جدید جزء اهداف اصلی یک برنامه وفاداری نیست، اما اغلب این اتفاق می افتد و مزیتی فراتر از انتظار برای شرکت فراهم می آورد. اگر یک برنامه وفاداری جذاب و هیجان انگیز باشد، مشتری جدید با خود فکر می کند "ارزش یکبار امتحان کردن دارد". اینگونه می شود که مشتری جدید جذب کسب و کار می شود.. پس اگر به فکر جذب مشتریان جدید هستید، بازاریابی وفاداری را دست کم نگیرید.

3-  مشتریان غیرسودآور را از شما دور نگه می دارد.

تا به حال از مادرتان شنیده اید که بگوید، فرزندم وقت خود را صرف کار x و یا آقا یا خانوم y نکن؟ اینها چیزی جز بطالت زندگی برایت ندارند! این نصیحت مادرانه در خصوص بعضی از مشتریان شما هم صدق می کند. مشتریانی که تنها در بدترین شرایط ممکن به سراغتان می آیند. مشتریانی که فقط از تخفیفات شما خوشحال می شوند، نه چیز دیگر! یک برنامه دقیق وفاداری، به گونه ای برای شما طراحی می شود که به مشتریان خوب شما امکانات و سود بیشتر و به مشتریان غیرسودآور، مزایای کمتری برساند. به این ترتیب، مشتریان غیرسودآور عملاً از چرخه کار شما خارج می شوند.

4-  بانک اطلاعاتی بی نظیری از مشتریان شما فراهم خواهد کرد.

میزان موفقیت در به دست آوردن مجدد "مشتری از دست رفته" سه تا چهار برابر بیشتر از زمانی است که شما می خواهید مشتری جدیدی جذب نمایید. یعنی اگر احتمال موفقیت شما در جذب مشتری جدید 5% باشد، این میزان برای مشتریان از دست رفته و قدیمی به 15 الی 20% می رسد. چرا؟ شما با اجرای برنامه وفاداری، اطلاعات بیشتری از مشتری قدیمی خود دارید، اطلاعات تماس، اینکه به چه نوع کالا یا خدماتی علاقه نشان داده است؟ از کدام خدمات شرکت شما استفاده کرده است؟ خرید های قبلی اش بیشتر در چه بازه زمانی بوده است؟ و کلی اطلاعات دیگر که شما درباره مشتری جدید خود ندارید! بنابراین بهتر می توانید خواسته های مشتری قدیمی و از دست رفته خود را برآورده ساخته و مجدد او را بازگردانید.

5-  ارتباط مستحکم با مشتری شکل می دهد.

ارتباط با مشتری شاید در نگاه اول یک ایده بسیار ساده و شدنی باشد! اما در عمل، نیازمند پیگیری، سخت کوشی و اطلاعات دقیق تری از مشتری است، آن هم نه یکباره، بلکه در طول زمان. اینکه یک کسب و کار سعی در شناخت مشتریانش داشته باشد، آن هم از طریق اطلاعات، الگوها و رفتار خرید آنان، خوب است، اما کافی نیست! این شناخت تنها زمانی کامل می شود که خود مشتری هم بخواهد و به صورت خودجوش با کسب و کار مشارکت داشته باشد. فهم این نکته که ایجاد ارتباطی دو طرفه، یک هدفِ متغیر و پویا است و مربوط به اطلاعات یک زمان خاص نیست و نیازمند منابع اطلاعاتی فراوان و تلاش بلندمدت است؛ ما را به این نتیجه می رساند که ایجاد ارتباط دوطرفه با اجرای صحیح یک بازاریابی وفاداری کامل خواهد شد.

6-  طرفداران زیادی برای شما به ارمغان می آورد.

همه ما دوست داریم برندِمان هوادار زیاد داشته باشد. هواداران پر و پا قرصی که از هر جای ایران و یا دنیا، از ما تعریف کنند یا اینکه صادقانه ایرادهایمان را به ما گوشزد کنند. هواداران خوبی که با خوشحالی ما خوشحال می شوند و مدام برایمان آرزوی موفقیت می کنند؛ درست مثل یک تیم فوتبال، یا حتی بهتر، والیبال! طرفدارانی که در یک باشگاه جمع شوند، با هم به صحبت بنشینند و خودجوش به توصیه و پیشنهاد برند ما به دیگران بپردازند. توصیه هایی که از هر تبلیغی برای دیگران قانع کننده تر و دلپذیرتر است. این باشگاه را برای مشتریان خود راه بیندازید.

7-  رقابت پذیری شما را افزایش می دهد.

در زمان رقابت با سایر کسب و کارها، به برنامه وفاداری تان اعتماد کنید. در این زمان است که باید به سراغ اطلاعات مشتریانتان بروید. شما باید قادر به شناسایی آن دسته از مشتریانی باشید که ممکن است شما را ترک کنند و به سمت رقیب شما بروند. با طراحی برنامه ای جذاب تر از رقبا، امتیازات ویژه ای برای آنها در نظر بگیرید. برخورداری از یک برنامه وفاداری خوب، قدرت رقابت پذیری شرکت شما را چند برابر خواهد کرد.

منبع : مشتری نیوز


ادامه مطلب

اخبار ويژه

 • 97/10/1 سخنرانی دکتر ناوی در ایرانداک
 • 97/9/29 جشن یلدای crmroom برگزار شد
 • 97/9/26 آغاز همکاری با شرکت شرکت سباسنگ
 • 97/8/25 دور دوم همکاری با ibshop آغاز شد
 • 97/8/3 کارگاه CRM در ایوار برگزار شد
 • 97/7/26 کارگاه آموزشی اتیکت های رفتار تجاری در بیمه دی
 • 97/7/24 آغاز همکاری با شرکت خودروسازی کارمانیا
 • 97/7/18 کارگاه آموزشی CEM در کاشان برگزار شد
 • 97/7/16 آغاز همکاری مشترک با بانک خاورمیانه
 • 97/7/13 دهمین کارگاه تخصصی CEM برگزار شد
 • 97/7/1 آغاز همکاری با بیمه دی
 • 97/6/24 آغاز همکاری مشترک با بانک انصار
 • 97/6/22 کارگاه برندینگ بصری در اینستاگرام برگزار شد
 • 97/5/15 آغاز همکاری با استودیو دیزاین مدام
 • 97/4/20 سمینار دیجیتال مارکتینگ در مرکز آموزش بازرگانی